Makijaż permanentny – Co to jest?

Makijaż permanentny to tatuowanie pigmentami. Wyspecjalizowane techniki wykorzystywane przy kosmetykach permanentnych są często nazywane „mikropigmentacją”, „implantacją mikropigmentu” lub „dermografiką”. Technika implantacji kosmetyków wprowadza pigment w górną warstwę kolczystą naskórka. Makijaż permanentny możemy wykonywać metodą Powder Effect, czy metodą piórkową. Metody różnią się w zależności od potrzeb – możemy uzyskać mocno zarysowane kreski lub w pełni naturalne podkreślenie urody.

Patrz również „Czy makijaż permanentny jest dla mnie?”

W jaki sposób jest wykonywany zabieg makijażu permanentnego?

Zabiegi kosmetykami permanentnymi są wykonywane przy użyciu szeregu urządzeń niemechanicznych lub manualnych. Proces obejmuje konsultację, nałożenie pigmentu, oraz przynajmniej jedną lub więcej wizyt kontrolnych w celu oceny zagojonego projektu i koloru pigmentu oraz wykonania korekty zabiegu.

Naturalny makijaż permanentny: Kto z niego korzysta?

Wyzwalającymi korzyściami naturalnego makijażu permanentnego mogą cieszyć się osoby, które spełniają minimalne wymagania wiekowe i posiadają umiejętność prawidłowego gojenia drobnych ran. Zainteresowane tymi usługami są zarówno osoby młode, jak i bardziej dojrzałe; ci, którzy pragną łagodnej, naturalnej poprawy własnego wyglądu. Jest to szczególnie cenne dla osób, które nie mogą stosować tradycyjnych kosmetyków z powodu alergii i wrażliwości skóry; osób aktywnych, które chcą wyglądać jak najlepiej w czasie uprawiania sportów takich jak pływanie, turystyka piesza, kolarstwo, tenis, aerobik; oraz te, które tego nie chcą martwić się „spływaniem” lub ponownym nakładaniem kosmetyków. Makijaż permanentny przynosi korzyści również osobom o słabym wzroku, które napotykają trudności przy nakładaniu kosmetyków; oraz innych z problemami dotyczącymi sprawności takimi jak artretyzm, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, osoby po wylewie oraz osób zabieganych, które nie mają czasu na nakładanie i odświeżanie makijaż w ciągu dnia i wieczorem.

Jakiego rodzaju zabiegi mogą zostać przeprowadzone?

Zabiegi makijażu permanentnego mogą być bardzo subtelne lub radykalne w zależności od tego, czego szukasz. Opcje obejmują:

Brwi (metodą cienia, metodą cienia ombre, metodą włoskową, metodą włoskową + podcień, metodą microblading, metodą autorską)
Kreska/Eyeliner (kreski w linii rzęs, kreski dekoracyjne, kreski dolne, kreski + cień smoky eyes)
Usta (kontur + rozcieniowanie, kontur + wypełnienie, kontur + wypełnienie 3D)
Rekonstrukcja brodawki sutkowej
Zagęszczanie włosów skóry głowy u mężczyzn i kobiet

Jak dbać po zabiegu?

Zabiegi kosmetykami permanentnymi uważa się za trwałe, ponieważ pigment jest wprowadzany w górną warstwę kolczystą naskórka i nie może zostać zmyty. Jednakże, jak w przypadku każdego tatuażu lub barwnika (pigmentu), może i często zachodzi proces blaknięcia, który wymaga okresowej pielęgnacji zwanej wzmocnieniem koloru lub odświeżeniem koloru. Ten wymóg okresowej pielęgnacji barwnika jest dobrą możliwością ponownej oceny koloru i preferencji projektu. Chociaż koncepcja permanentności, bez żadnej zmiany, może wydawać się dobrym pomysłem, musisz pomyśleć o tym, jak zmieniły się twoje gusta na przestrzeni lat. Prawdopodobnie od czasu do czasu pojawiały się subtelne lub radykalne zmiany w twoich preferencjach odzieżowych, koloru włosów i stylu, a jeśli stosujesz standardowy makijaż, te kolory również uległy zmianie. Fakt, że większość ludzi będzie wymagać okresowego odświeżania koloru ich kosmetyków permanentnych jest odpowiednim momentem, aby wspólnie ze swoim linergistą dokonać ponownej oceny twojego ogólnego wyglądu i określić, czy konieczne są jakiekolwiek zmiany. Trwałość różni się w zależności od osoby i zależy jej stylu życia (wystawienie na słońce ), koloru(ów) stosowanych w zabiegach kosmetyków permanentnych oraz są również uważane za zmieniane przez produkty miejscowo nakładane na skórę.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

Przeciętny koszt waha się w zależności od zabiegu, ale zwykle średnio wynosi on między 350 zł do 1400 zł. Wiele z tych zabiegów jest powszechnie określanych jako zabiegi paramedyczne. Koszt takiego zabiegu nie powinien być najważniejszą kwestią podczas konsultacji z potencjalnym linergistą. Najważniejsze jest przeszkolenie i umiejętności osoby wykonującej tenże zabieg oraz pewności klienta co do tych umiejętności.

Zobacz również Cennik makijażu permanentnego

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg wstępny zajmuje na ogół około 1,5 do 2 ,5 godziny; trzeba wypełnić kartę pacjenta; zrobić zdjęcia; omówić pożądany projekt i kolor; wykonać sam zabieg, a ponadto omówić wymagania opieki po zabiegu. Zabiegi kontrolne lub odświeżenie koloru zwykle nie wymagają aż tyle czasu.

Czy to boli?

Większość ludzi doświadcza lekkiego dyskomfortu. Będzie to różnić się w zależności od indywidualnego progu bólu. Jednakże istnieją różne dostępne metody pomagające poradzić sobie z dyskomfortem, w tym różne środki znieczulenia miejscowego, opracowane specjalnie dla makijażu permanentnego. Dla porównania, co roku wykonywane są tysiące, być może miliony tatuaży ciała. Z reguły, profesjonaliści zajmujący się tradycyjnym tatuażem nie stosują żadnych środków znieczulających w czasie tych zabiegów. Środki znieczulające do makijażu permanentnego są raczej luksusem usług tatuażu z uwagi na charakter jego umiejscowienia i fakt, iż kosmetyki permanentne mieszczą się w kategorii zabiegów kosmetycznych.

Czy to bezpieczne?

Jeżeli spełnione są właściwe wytyczne sterylizacji i dezynfekcji, kosmetyki permanentne powinny być całkowicie bezpieczne. WAŻNE rzeczy, na które należy zwracać uwagę:

  • Wszystkie igły powinny być nowe i sterylne dla każdego klienta. Nieotwarte, nowe i sterylne igły powinny zostać otwarte w twojej obecności.
  • Jednorazowe sterylizowane części mechaniczne powinny być nabywane przez specjalistę i wyrzucane do pojemnika na ostre narzędzia niezwłocznie po zakończeniu zabiegu.
  • Sprzęt ochrony osobistej, jak jednorazowe fartuchy i rękawiczki, powinien być nowy dla każdego klienta i w razie potrzeby zmieniany podczas zabiegu.
  • Linergista powinien być czysty i schludny.
  • Jednorazowe pokrycie krzesła/łóżka powinno być nowe dla każdego klienta.
  • Pomieszczenie lub obszar zabiegu powinny być wolne od innych zanieczyszczeń.

Zobacz również „Krok po kroku – Czego powinnam się spodziewać?

Makijaż permanentny: Przeciwwskazania

Przeciwwskazania Solarium
Miesiaczka (okres)
Nowotwory
Ciaża
Bielactwo
Atopowe zapalenie skóry
Sterydy
Cukrzyca
Chemioterapia
Rezonans magnetyczny
Laktacja (karmienie piersia)
Alkohol
Oddawanie krwi
Łuszczyca
Opryszczka

Jak usunąć makijaż permanentny?

Chociaż zabiegi te są uważane za permanentne, to posiadają one pewną elastyczność pod względem zmiany koloru i kształtu, w zależności od wiedzy twojego linergisty. Kolory będą wydawać się ciemniejsze natychmiast po zakończeniu zabiegu, ale zmiękną i rozjaśnią się podczas procesu leczenia. Czas gojenia jest różny dla każdej osoby oraz zabiegu. Bardzo istotne jest uzmysłowienie sobie, że często nowy zabieg oznacza coś nieco innego; czasami obecność koloru tam gdzie go nie było, lub było go bardzo mało. Trochę czasu zajmuje przyzwyczajenie się do nowego wyglądu (bardzo często dotyczy to brwi, które były rzadkie i praktycznie niewidoczne przed zabiegiem kosmetykami permanentnymi brwi). Kolor eyelinera jest bardziej widoczny z uwagi na kontrast z kolorem skóry. Osiągnięcie ostatecznego koloru przez barwę ust może zająć nawet do sześciu tygodni. Należy być cierpliwym. Po zagojeniu się i po dokonaniu świadomej decyzji dotyczącej zagojonej wersji zabiegu, jedyny powód, który może powodować brak zadowolenia z jego efektów to fakt, że wybrało się linergistę, który nie omówił z tobą projektu. Jak mogło do tego dojść?

  • Jeżeli nie możesz porozumieć się ze swoim linergistą, możliwe jest, że twoje pragnienia nie zostaną zrealizowane.
  • Jeśli twój linergista weźmie pod uwagę twoje prośby, ale nie uwzględni twoich pragnień co do projektu lepiej zaniechać kontynuowania zabiegu.
  • Nie należy żądać koloru brwi dopasowanych do koloru farbowanych włosów na głowie. Może to ulec zmianie i może to wpłynąć na sposób późniejszego postrzegania koloru brwi z kosmetyków permanentnych. Kolor brwi należy dobierać w oparciu o koloryt skóry oraz kolor włosów brwi (jeśli jakieś są).
  • W przeciwnym wypadku, większość dobrze wyszkolonych linergistów nie wykona zabiegu, jeżeli projekt i/lub kolor wybrany przez klienta są nieuzasadnione. Jeśli Państwa prośby zostaną odrzucone przez jednego lub kilku linergistów, musisz je przemyśleć.

Skutki uboczne: Kiedy schodzi opuchlizna?

Chociaż brwi mogą wykazywać niewielkie następstwa, miejsca po zabiegu mogą wykazywać lekką do umiarkowanej opuchliznę. Jest to bardzo zależne od ilość wykonywanej pracy. Przykładowo; podkreślenie rzęs wskaże bardzo niewielka reakcję na zabieg tatuowania w porównaniu do bardziej umiarkowanej reakcji w przypadku wykonywania szerokiej kreski. Ta sama filozofia dotyczy zabiegu koloryzacji ust. Konturowanie ust lub konturowanie warg typu blend wskaże mniejsze skutki zabiegu niż ten obejmujący pełną koloryzację ust. Ponadto niektóre osoby puchną bardziej przy drobnych naruszeniach skóry niż inne. Podczas tego zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie. To również zależy od klienta. Wiele osób codziennie przyjmuje środki przeciwdziałające krzepliwości krwi, więc można by się spodziewać pewnego lekkiego krwawienia. Inne wykazują niewielkie lub brak przejawów krwawienia. Pojawienie się siniaków należy do rzadkości, ale ponownie, jeśli osoba przyjmuje środki przeciwdziałające krzepliwości krwi, zasinienie może wystąpić. To co jest częściej spotykane to fakt, że brwi rzadko, jeśli w ogóle, pociągają za sobą zasinienie; niewielkie zasinienie podczas zabiegu jest dopuszczalne, jeżeli tatuowana skóra jest bardzo cienka i blisko układu naczyniowego. Dotyczy to również zabiegu pigmentacji ust w sytuacji, gdy klient jest bardziej dojrzały. Jeżeli zasinienie wystąpi, jest na ogół niewielkie i ustępuje po kilku dniach. Z reguły dane miejsce jest przez kilka dni wrażliwe. Przez pierwsze sześć do dziesięciu dni kolor jest znacznie ciemniejszy niż można oczekiwać.
Inne rzadziej zgłaszane skutki uboczne są trudne do określenia z uwagi na indywidualność organizmu poszczególnych osób.

Czy pigmenty powodują alergię?

Ludzie mogą wykazać reakcję alergiczną na cokolwiek, w dowolnej chwili; jednakże alergie na pigment są uważane za rzadkie. Niektórzy lekarze zalecają osobom z alergiami środowiskowymi czy alergiami na konwencjonalny makijaż poddanie się zabiegom kosmetykami permanentnymi, ponieważ mogą zastąpić produkty kosmetyczne, na które te osoby są wrażliwe. Chociaż reakcje alergiczne na jakiekolwiek pigmenty do tatuowania na ciele lub na twarzy poprzez kosmetyki permanentne mogą wystąpić w dowolnym momencie, są one niezwykle rzadkie.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych?

Przy obecnych normach dotyczących zdrowia, możliwość wystąpienia jakichkolwiek problemów lub reakcji na te zabiegi niemal nie istnieje. Instrukcje pozabiegowe, jeżeli są uważnie przestrzegane, znacznie obniżają jakiekolwiek ryzyko. Problemy zdrowotne związane z kosmetykami permanentnymi są często powiązane z niewielką uwagą poświęconą wymaganej opiece po zabiegu ze strony klienta. Należy wybrać czas na przeprowadzenie zabiegu, gdy istnieje pewność co do pełnego zastosowania się do prostych, ale bardzo istotnych instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu.

Kiedy schodzi makijaż, jak długo utrzymuje się?

Często wytatuowany kolor nie jest doskonały po wygojeniu efektów zabiegu wstępnego. Zabiegi kosmetykami permanentnymi to proces i należy zaplanować przynajmniej jedną wizytę kontrolną po zabiegu wstępnym. Zaleca się, aby wszelkie wymagane prace szczegółowe do pierwotnego zabiegu były przeprowadzane nie wcześniej niż cztery tygodnie po nim. Minimalny standard dla szczegółowych wizyt kontrolnych dla zabiegu pigmentacji ust to sześć tygodni. Wargi goją się w inny sposób niż zabiegi wykonywane na innych częściach twarzy ze względu na ich delikatny charakter. Przytaczane ramy czasowe będą różne, w zależności od profilu zdrowotnego i wieku klienta, ale są one dobre minimalne standardy, które powinno się uwzględnić.

Usta Cena Promocja
kontur + rozcieniowanie od 800 zł do 1000 zł 400 – 1000 zł
(im większe rozcieniowanie konturu tym większa cena)
kontur + wypełnienie 1000zł 500 zł
kontur + wypełnienie 3D od 1100 zł do 1300 zł 550 – 650 zł
(w zależności ile pigmentów jest używanych
oraz ile igieł jest użytych do zabiegu,
im więcej tym cena jest wyższa)
Kreska Cena Promocja
kreski w linii rzęs 350 zł 175 zł
kreski dekoracyjne od 500 zł do 700 zł 250-650 zł 
kreski dolne 300 zł 150 zł
kreski + cień smoky eyes od 700 zł do 900 zł 350-450 zł
Brwi Cena Promocja
metodą cienia 700 zł 350 zł
metodą cienia ombre 750 zł 375 zł
metodą włoskową 900 zł 450 zł
metodą włoskową + podcień 1000 zł 500 zł
metodą microblading 700 zł 350 zł
metodą autorską 1100 zł 550 zł (połączone dwie techniki microblading + metoda maszynowa, efekt włosków 3D z cieniem)
Brodawka sutkowa Cena Promocja
rekonstrukcja brodawki od 600 zł od 300 zł 
(cena ustalana indywidualne)
Rekonstrukcja włosów skóry głowy (mężczyźni i kobiety) Cena Promocja
rekonstrukcja 900 zł od 450 zł 
(w zależności od wielkości obszaru)

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ tel: 22 126 80 08